poniedziałek, 15 sierpnia 2016

PSOTA W PRZEKLNANIU

Dlaczego używam przekleństw, wulgaryzmów, kolokwializmów, podwórkowej łaciny, słów niecenzuralnych???


         Ogólnie rzekłabym , że lubię przeklinać:) Te super-wyrazy nie istnieją  w moim codziennym języku, tylko okazyjnie. Wypowiadam je w zależnosci od sytuacji i nie przy wszystkich osobach ,gdyż umiem posiłkować się innymi słowami.
Nabrały one mocy w mojej mowie: wzmacniacza rezolutnej wypowiedzi, jak również podkreślenia stanu emocjonalnego, rozładowania czegoś tam........

          Mogłabym ich wogóle nie używać i nic by mi się wielkiego nie stało, ale skoro mogę, to korzystam. Np.bardzo rzadko wypowiadam takie wyrazy jak: rupier, kabłąk, wihajster gumoleum, dyngs, durnostojka,podomka,itp ..... ale nie mam wielu okazji, aby z nich koryzstać .
Dlaczego miałabym się bać wypowiadania wyrazów,które ktoś nazwał wulgarnymi i zakazał ich używać w naszym ludzkim języku? Te wyrazy wymyślił człowiek, one były, są i bedą.
Po co z tym walczyć...? Każdy wyraz ma prawo istnienia w języku. A kto rozprządza tym, że jeden wyraz jest niby ładny, a inny brzydki????? Myślę, że dobrze rzucona „kurwa” z intencją i intonacją, nie jest taka zła:
           Jeden wyraz nie powinien uwłaczać innemu, ze względu na jego pejoratywny wydźwięk.
Po cóż obruszać się na ludzi, którzy rubasznie, kolokwialnie sie wyrażają?  Ok, jedni nadużywają, drudzy wręcz boją sie powiedzieć słowo „dupa”:), ale już”pupa” powiedzą. Oczywiście każdy ma inne odczucia na to, jak słyszy z ust drugiego człowieka niecenzuralne słownictwo,ale to już jego praca nad reakcjąJ, a nie „wypowiadacza”.
Wyraz to wyraz należący do naszego ludzkiego języka. A wybuchowe spółgłoski takie jak "R", albo "H", "P" wręcz potęgują ekspresję naszej emocjonalnej wypowiedzi.
Jak słucham człowieka ,to nie skupiam się na tym jak on się wyraża, tylko co chce mi przekazać.Nie oceniam go po kwiecistości, albo ubogości słowinictwa................ to tak, jakby  oceniać człowieka po ubiorze......

     Umiem wypowiadać się elokwentnie,z finezja, polotem ,ale czasami potrzebuję fajnych wzmacniaczy,wspomagaczy np. aby wyrazić zachwyt, pochwałę wobec siebie ,albo innych ludzi........... i tu pojawiają się takie związki frazeologiczne jak: „ ależ dziś ociekam zajebistością, zajebiście sfomułowałeś ten temat, wykurwiście poradziłeś sobie z tym problemem, o żesz kurwa jakie to zjawiskowe!!!!,  ja jebię ależ to  przepadziwe oraz ujmujące,za serce, ja pierdole dałam radę, wow!!!”

      Na moje potrzeby dodawania sobie otuchy życiowej , żeby się nie poddawać i dawać sobie radę z  problemi powstały, takie oto „agnieszkowe” hasła:
„ a właśnie, że kurwa dam radę”, „ mam to w dupie”,” mam to w chuju”,”przecież kurwa się nie zarżne”,”jebie mnie to, co ludzie o mnie powiedzą”,”chuj z tym idę dalej”,” na razie jest chujówka, ale wywinę się z tego”.

    Jak mój temperament i osobowość  pragnie podkreslić mój stan emocjonalny np. zdenerwowania, to chętnie wypowiada:” ale jestem wkurwiona”, „ależ mnie dziś wkurw ogarnał!”. U mnie jest różnica między zdenerowaniem, a wkurwieniem. Zdenerować się mogę, jak zbiję ulubioną filżankę, której już nigdzie nie kupię, ale tragedii nie ma, ten drugi stan to stan alarmowy: Czasami mój wkurw jest rozmiarów nieba i wtedy już strzelam zestawiami  przekleństw jak z bazuki................................................................. (tu można wpiasać dowolną, akcję słowną, hardcorową). Jezus też miał wkurwa, jak zobaczył bajzel koło świątyni i rozgonił towarzystwo ale jeszcze nie doczytałam czy przekilinał............ także o........

         Stosuje rownież wulgarny sarkazm, w sytuacji, gdy spada na mnie łańcuszek nieszczęść,smutków itp. i doprowadza mnie do do mega doła, wtedy nie omieszkam wypowiedać: „Nosz,kurwa mać kopnijcie mnie jeszcze w łeb, żebym już wszystko dostała w pakiecie,a nie tak po trochu”. O dziwo, ten tekst jakby umie mnie uspokoić i zapodaje dystans.
Bywają też takie sytuacje w których zauważam, że ktoś chce mną manipulować i wciskać mi coś, co nie jest moje, ogólnie chce mnie wykorzystać, gra na moich emocjach.  Wtedy sarkastycznie wypowiadam:” Czy ja ,do kurwy nędzy mam napisane jebnięta na czole??????????”

      Umiem również użyć następującego wyrażenia  wygłaszając w ten sposób moje podejście do życia:” Myślę, że ludzie mają tendencję do owijania chuja w koc”- co w wolnym tłumaczeniu znaczy, że zatajamy prawdę. Można też to wypowiedzieć: „Nie owijaj chuja w koc!”, czyli „Nie owijaj w bawełne, mów prawdę!”

      W kontekście rozbawiania siebie i innych mówię czasami, jakiś truizm, rzecz oczywistą np.
„Ale te pozimki pięknie pachną,czy pierdole???? – tu pada wzrok na rozmówce i jest uśmiech albo śmiech.

      Oczywiście jak opowiadam wesołą dykteryjkę też nie omieszkam zasadzić, gdzieniegdzie niewinnej „kurwy” , czy czegoś tam.................................

No i na koniec trochę poezji z polotem ,żartem i wulgarnością, że o przyrodzie będzie.........( no mnie to bawi )

PTASZEK SOBIE FRUNIE Z DALA,
W GÓRZE SŁOŃCE ZAPIERDALA,
ŻABA DUPĘ W WODZIE MOCZY,
KURWA!!!! CO ZA DZIEŃ UROCZY!!!!

Utwór jednozwrotkowy o czterech wersach z rymem parzystym, z równomiernie rozłożonym akcentem. Podmiot liryczny w wierszu, wykorzystując umiejętnie środki stylistyczne, wyraża swoje głębokie zadowolenie z życia w otaczającym go świecie, przepełnia go kwitnący stoicyzm, epikureizm i szczęście, które człowiekowi, żyjącemu we współczesnym zamęcie, może dać tylko otaczająca przyroda.
Dla podmiotu lirycznego nawet zanurzona w błękicie wody tylna, dolna, część pleców żaby jest pretekstem do euforii. Lecące nad ja lirycznym ptactwo sugeruje wczesną wiosnę, kiedy flora i fauna otrząsają się z okowów zimy. Silne nagromadzenie tropów stylistycznych, rytmika i tempo wiersza decydują o tym, że czytając utwór na głos czujemy niemal namacalnie budzącą się wiosenną przyrodę.
Puenta liryki jest jednoznaczna i łatwa do odczytania – wyraża apoteozę otaczającego nas świata. Otaczające nas piękno przedstawione jest wieloaspektowo i metaforycznie. Szyk przestawny w strofie opisującej ruch słońca akcentuje urodę wiosennego nieba. Ja liryczne personifukuje słońce. W słowie „zapierdala” oddaje szybkość, piękno i złożoność ruchu słońca, które przecież nie jest istotą ludzką i nie może zapierdalać sensu stricte.
Uwagę zwraca użycie wulgaryzmów, których znajomość świadczy o elokwencji poety i głębokiej więzi ze wszystkimi warstwami społeczeństwa. Autor chciał się tym utworem odwdzięczyć środowisku, z którego wyrósł, za poświęcenie i trud włożony w zapewnienie mu należytego wykształcenia. Jaka szkoda, że tak mało w dzisiejszej poezji jest wierszy o tak pogodnym nastroju.A to wykład prof. Miodka na temat słowa kurwa, bardzo pouczające i zabawne


"Kiedy się człowiek potknie albo skaleczy, woła: "O kurwa!". To lapidarne słowo wyraża jakże wiele uczuć, począwszy od zdenerwowania, rozczarowania poprzez zdziwienie, fascynację, a na radości i satysfakcji kończąc. Przeciętny człowiek w rozmowie z przyjacielem odpowiada np.: "Idę sobie stary przez ulicę, patrzę, a tam taka dupa, że o kuuuuurrwa." Kurwa może również występować w charakterze interpunktora, czyli zwykłego przecinka, np.: "Przychodzę kurwa do niego, patrzę kurwa, a tam jego żona, no i się kurwa wkurwiłam, no nie?" Czasem kurwa zastępuje tytuł naukowy lub służbowy, gdy nie wiemy jak się zwrócić do jakiejś osoby płci żeńskiej ("chodź tu kurwo jedna!"). Używamy kurwy do charakteryzowania osób ("brzydka, kurwa nie jest", "o kurwa takiej kurwie to na pewno nie pożyczę"), czy jako przerwy na zastanowienie (czekaj, czy ja, kurwa lubię poziomki?").

Wyobraźmy sobie jak ubogi byłby słownik przeciętnego Polaka bez prostej kurwy. Idziemy sobie przez ulicę, potykamy się nagle, mówimy do siebie: "bardzo mnie irytują nierówności chodnika, które znienacka narażają mnie na upadek . Nasuwa mi to złe myśli o władzach gminy". Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze treści i emocje wyraża proste "o kurwa", które wyczerpuje sprawę. Gdyby Polakom zakazać "kurwy", niektórzy z nich przestaliby w ogóle mówić, gdyż nie umieliby inaczej wyrazić swoich uczuć. Cała Polska zaczęłaby porozumiewać się na migi i gesty. Doprowadziłoby to do nerwic, nieporozumień, niepewności i niepotrzebnych naprężeń w Narodzie Polskim. A wszystko przez jedną małą "kurwę". Spójrzmy jednak na rodowód tego słowa. „Kurwa” wywodzi się z łaciny od "curva", czyli krzywa. Pierwotnie w języku polskim "kurwa" oznaczała kobietę lekkich obyczajów, czyli po prostu dziwkę. Dziś "kurwę" stosujemy również i w tym kontekście, ale mnogość innych znaczeń przykrywa całkowicie to jedno. Można z powodzeniem stwierdzić, że "kurwa" jest najczęściej używanym przez Polaków słowem. Dziwi jednak jedno – dlaczego słowo to nie jest używane publicznie (nie licząc filmów typu "PSY", gdzie aktorzy prześcigają się w rzucaniu "kurwami"), praktycznie nie słyszymy, aby politycy czy dziennikarze wplatali w swe zdania zgrabne "kurwy". Pomyślmy o ile piękniej wyglądałaby prognoza pogody wygłoszona w następujący sposób: "Na zachodzie zachmurzenie będzie kurwa umiarkowane, wiatr raczej kurwa silny. Temperatura maksymalna około 2stopni Celsjusza, a więc będzie kurewsko zimno kurwa będzie. Ogólnie, to kurwa jesień idzie..."                                                                                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

1 komentarz: